VITALIJUI ASOVSKIUI AUKŠČIAUSIAS ĮVERTINIMAS

VITALIJUI ASOVSKIUI AUKŠČIAUSIAS ĮVERTINIMAS

2022-12-03, Vilniuje Kultūrizmo akademijos prezidentas Remigijus Bimba (dešinėje) medaliu „Už ypatingus nuopelnus kultūrizmui” (medalio autoriai – Žydrūnas Strumila, Paulius Vaniuchinas ir Kazimieras Šešelgis) apdovanojo trenerį, teisėją, sporto organizatorių, poetą, dramaturgą, vertėją, Lietuvos rašytojų sąjungos narį Vitalijų Asovskį. Vyginto Sereikos vs-foto.lt nuotrauka.

Vitalijus Asovskis – treneris, teisėjas, sporto organizatorius, poetas, dramaturgas, vertėjas, Lietuvos rašytojų sąjungos narys. V. Asovskis kultūrizmu susidomėjo 1966 m., pamatęs filmą Heraklio žygdarbiai su Steve’u Reeves‘u. Nuo 1968 m. pradėjo dirbti treneriu klube Viktorija. „Č. Tamulevičius mokėsi Vilniaus pedagoginiame institute. Supažindino mane su fizinio ugdymo teorija, sporto fiziologija, treniruočių metodikomis. Atletinės gimnastikos klubas Viktorija tapo gerai žinomu klubu. Ten treniravosi L. Pivoriūnas, V. Aliubavičius, Jurijus Prichodko, Konstantin‘as Belikov‘as, Jurgis Jančauskas, Jevgenij‘us Žucev‘as, Ričardas Krinickis, Viktor‘as Charkevič‘ius, Viačeslav‘as Fedorenko, Julius Griežė. Vėliau prisijungė ir kiti sportininkai: V. Stadalnikas, P. Murauskas, Arvydas Misiūra, V. Bražiūnas, Večeslav‘as Chleborodov‘as, Semion‘as Berezovskij‘us. Nuo 1971 m. klube treniravosi J. Gorelikas, vėliau – Stanislavas Cukanovas, Arvydas Milvydas ir kiti Lietuvos, TSRS pirmenybių nugalėtojai ir prizininkai. 1990 m. klubas buvo uždarytas dėl pastato rekonstrukcijos. 1991 m. kartu su V. Fedorenko ir A. Marčenko įkūrėme sporto klubą Žalgiris. Šiame klube varžyboms buvo paruošti Olegas Žuras, Kšyštofas Černiavskis ir kt. sportininkai. Taip pat konsultavau ir treniravau sportininkus iš kitų šalių, dažniausiai iš Ukrainos, tarp jų – daugkartinį absoliutų Ukrainos čempioną Valerij‘ų. Lucak‘į, Ukrainos čempionus Vladimir‘ą Timošenko, Vitalij‘ų Mogilenko ir kt. Taip pat padėdavau rengtis kultūrizmo varžyboms gerai žinomiems sportininkams iš Rusijos: Valerij‘ui Loktionov‘ui (Rostovas prie Dono), Oleg‘ui Iljin‘ui (Pietų Sachalinas) ir kt.,” – prisimena V. Asovskis.
Kultūrizmo propagavimui tuo laikotarpiu (1980–1985 m.), kai spaudoje žinučių apie šią sporto šaką buvo gana reta, pasitarnavo su Romanu Kalinausku organizuotos (apie 1981–1982 m.) paskaitos Vilniaus Žinijos draugijoje, kurias skaitė V. Asovskis. Taip pat buvo rodomas filmas apie amerikiečių profesionalų kultūristų treniruotes ir „Mr. Olympia“ varžybas. „Paskaitos turėjo didelį pasisekimą. Šios draugijos 400 vietų salė būdavo pilnut pilnutėlė.
Vykdavo net ir dvi paskaitos per dieną. Įėjimas buvo mokamas, o aš už paskaitą gaudavau 50 rublių. Tai buvo geras atlyginimas tais laikais,” – pasakoja V. Asovskis. Kultūrizmo paskaitas jis taip pat skaitė Kijeve ir kt. miestuose.
„Mano pirmasis auklėtinis – V. Stadalnikas. 1995 m. parengiau paskutinį savo auklėtinį Ramūną Lialką, kuris dalyvavo Lietuvos jaunimo taurės varžybose. Nuo 1990 m. buvau Vilniaus atletinės gimnastikos draugijos pirmininkas, naujo Vilniaus atletinės gimnastikos sporto klubo Viktorija prezidentas ir treneris. Draugija buvo uždaryta 1999 m., o klubas Viktorija – 2000 m.,” – prisimena laureatas V. Asovskis.
Asmeninis rekordas. Štangos spaudimas gulint – 145 kg (1984 m., kūno svoris – 76 kg). 2004 m. (praėjus 40 m. po sunkios širdies operacijos) ir 2006 m. (praėjus 40 m. nuo kultūrizmo užsiėmimų pradžios) – štangos spaudimas gulint su 100 kg. Štangą iškėlė 11 kartų.
Apdovanojimai. 1991 m. IFBB apdovanotas pažymėjimu už nuopelnus. 2022 m. Kultūrizmo akademijos medalis „Už ypatingus nuopelnus kultūrizmui“ (medalio autoriai – Žydrūnas Strumila, Paulius Vaniuchinas ir Kazimieras Šešelgis).

Vitalijus Asovskis
Vitalijus Asovskis (karėje) moko pozuoti. Vitalijaus Asovskio asmeninio archyvo nuotrauka.

Weider Asovskis Kalinauskas
Iš kairės: IFBB prezidentas Benas Weideris, Vitalijus Asovskis ir Lietuvos kultūrizmo federacijos prezidentas Romanas Kalinauskas. 1991 m. Vitalijus Asovskis IFBB apdovanotas pažymėjimu už nuopelnus. Vitalijaus Asovskio asmeninio archyvo nuotrauka.

Vitalijus Asovskis Vilnius
Vitalijus Asovskis Vilniuje rankose laiko naujausią leidinio Kultūrizmo akademija numerį, 2023-02-21, KA nuotrauka. 

Daugiau apie Kultūrizmo akademijos 2022 m. lauretus galite skaityti leidinyje Kultūrizmo akademija 2 numeryje. Norintys įsigyti leidinį Kultūrizmo akademija prašome rašyti info@kulturizmoakademija.lt