Knygos „Viskas dėl angliavandenių“ puslapiai

Živilė Povilaitytė-Buzaitė – žurnalistė, dainininkė, televizijos laidos „Į sveikatą“ vedėja ir knygos „Viskas dėl angliavandenių“ autorė. Sveikos gyvensenos entuziastė jau daugiau nei dešimtmetį sportuoja treniruoklių salėje, o prieš trejus metus nusprendė išmėginti ir kovos menus. Živilė sako, kad fizinė veikla jai teikia didžiulį malonumą, tačiau daugybę metų ji save alino žalinga mityba. Kadangi pagalbos iš medikų nesulaukė, ieškojo atsakymų mokslinėje literatūroje, o sukaupusi daug naudingos informacijos, nusprendė ją sudėti į savo parašytą knygą. 
XXI amžius – sudėtingas laikas, kai beveik visi vienaip ar kitaip jaučiamės nepakankami. Mus slegia daugybė lūkesčių, kuriuos stengiamės pateisinti, atlikdami įvairius visuomenės vaidmenis: kildami karjeros laiptais, augindami vaikus, puoselėdami tarpasmeninius santykius. Sekame madas, norėdami būti nepriekaištingi: siekiame būti patrauklūs ir įdomūs, norime gyventi madingai ir net madingai mąstyti.
Tačiau kur mus atvedė šie lūkesčiai? Milijonai moterų ir vyrų visame pasaulyje serga depresija, mus nuolat kankina nerimas ir, svarbiausia, kad ir kaip besistengtume pritapti šioje sparčiai besikeičiančioje aplinkoje, vis tiek jaučiamės tarsi kažko dar nepasiekę ar nepadarę. Nuo didelio emocinio krūvio mūsų kūnai ėmė pilnėti, mus vis dažniau apninka ligos. To pasekmė – priaugome daugiau svorio nei bet kuri kita karta žmonijos istorijoje ir, panašu, jog ateinančios kartos to taip pat neišvengs.
Nors šiandien esu sveiko kūno svorio, tačiau daugiau kaip 20 metų kovojau su augančiais kilogramais įvairiausiais drastiškais būdais: badavimu, vėmimu, vartojimu tik vieno produkto ar vidurius laisvinančių vaistų. Paskui – būtinai persivalgymas, svorio augimas, o vėliau – sveikatos sutrikimai. Tai yra ilgiausia, daugiausiai jėgų išeikvojusi kova, kurią man pavyko laimėti.
Mano svorio augimą išprovokavo persivalgymo sutrikimas ir emocinis valgymas, su kuriais susidūriau, sulaukusi keturiolikos metų. Šią bėdą slėpiau nuo artimųjų, nes jaučiausi kalta, jog nesugebu susitvarkyti su tokiu iš pažiūros paprastu niuansu – alkiu. Tik apsilankiusi pas psichoterapeutę, atgavau švarų protą, sukaupiau jėgų ir pasiryžau ieškoti atsakymų, kodėl mane kankino nenumaldomas noras valgyti, kuris iššaukė ir svorio augimą, ir kaip galėčiau šį procesą suvaldyti.
Pradėjusi ieškoti pagalbos vedina persivalgymo ir svorio kontrolės problemų, priėjau prie informacijos klodų, patvirtinusių, jog dauguma mano mitybos įpročių, atėjusių iš šeimos ir mokyklos, vėliau mano pačios dietų laikymasis ir ypač mano pasirinkta maisto sudėtis ne tik skatino apetitą ir svorio augimą, bet ir prisidėjo prie fizinių sutrikimų vystymosi. Galiausiai visa sukaupta mokslinė informacija padėjo man įveikti augantį svorį ir jo daugiau nebepriaugti, o asmeninis triumfas įkvėpė tomis žiniomis pasidalinti su kitais, kuriuos taip pat kankina ši problema.
Medicinos mokslų tyrimų rezultatai – vienareikšmiški ir universalūs: netinkama mityba, piktnaudžiavimas paprastaisiais (greitaisiais) angliavandeniais, transriebalais skatina svorio augimą. Priaugus 5–7 kg, žmogus gali pradėti jausti virškinimo trakto sutrikimo simptomus. Svoriui padidėjus kiek daugiau, ilgainiui ima kisti kraujo rodikliai, didėja gliukozės koncentracija ir cholesterolio kiekis, dėl to ima vystytis antrojo tipo cukrinis diabetas, atsiranda širdies problemų. Be to, atlikti tyrimai įrodo, kad tokie maisto produktai kaip cukrus prisideda ir prie onkologinių ligų išsivystymo. 

Visą straipsnį skaitykite leidinyje Kultūrizmo akademija 3 / 2022